Studijní materiály pro samouky

Zde naleznete materiály k sebevzdělávání v oblasti běžeckého lyžování, například jak správně namazat, jaké lyže vybrat, jaká je správná délka lyží či holí apod.

Pondělí, 20 Září 2010 15:17

Existuje nespočet rad a publikací k výuce běžkování, často od renomovaných závodníků. Mezi jednotlivými zeměmi a školami ovšem nejsou velké rozdíly, z 80% jsou všechny metodiky stejné. Liší se především v důrazu na schopnosti (síla X vytrvalost X obratnost) a v některých pokročilých cvičeních. Tato metodika bude obsahovat cca 85% námi vyučované metodiky, která byla inspirována z metodik 6 různých států (ČR, Norsko, Finsko, Rusko, USA, Německo).

Číst dále: Základy běžeckého stylu 1 – Obecné základní dovednosti

 

Pondělí, 20 Září 2010 00:00

tento článek nebude příliš dlouhý, protože slušně bruslit lze téměř na všem. Především panuje mýlka ohledně délky lyže.

Číst dále: Výběr lyží – bruslení

 

Pondělí, 29 Březen 2010 00:00

Firma Fisher má na sezónu 2009/2010 celkem 38 modelů lyží pro klasiku. Výběr je vždy otázkou priorit. V článku se nebudu zabývat barevnými kombinacemi, nýbrž pouze parametry důležitými pro příjemné svezení. První rada pro začátečníky spočívá v zapřemýšlení, zda si nemohou vybavení půjčit. Má to spoustu výhod, především cenových. Ale také když Vás to nechytne, ušetříte si starosti s prodejem nebo uložením.

Číst dále: Výběr lyží – klasika

 

Neděle, 28 Březen 2010 00:00

Kratší přehled pro nerozhodné. Každý styl má své výhody a nevýhody.

Začátečníci mohou s klidem zvolit kombi lyže, boty i hůlky. Musí si být ale vědomi, že pokud je běžkování chytne, budou muset kupovat dvoje další lyže a jedny hole (+ tyto seříznout). Ambiciózním začátečníkům doporučuji sehnat si bruslící vybavení s nepatrně kratšími holemi, dá se na tom velmi dobře bruslit a i základy klasiky lze s tímto vybavením obstojně zvládnout.

Pokročilí lyžaři by si měli speciální vybavení alespoň vyzkoušet. Obvykle jsou testovací centra na závodech, kde si můžete bezplatně nebo za zálohu vyzkoušet špičkové vybavení. Jen podotknu, že nejdůležitější parametr, tj. skluznost lyže je závislá především na konkrétním kusu a na zvolených voscích.

Číst dále: Výběr běžeckého stylu

 

Úterý, 23 Březen 2010 13:48

Vážení lyžníci,

výběr běžeckých holí je často neprávem opomíjen. Na našich kurzech je největším nešvarem špatně zvolená délka hole. Bez správné délky je efektivní pohyb vpřed zcela nemožný! Vyznat se v dnešní nabídce holí je kumšt. Přesto lze již po několik let vybírat dle následujících kritérií.

Číst dále: Výběr běžeckých holí