Tajný trumf Kožíšek

18.12. 12:00
Do českých medailových počtů na lyžařské MS v Liberci se přihlásil další reprezentant. Sprinterský specialista Dušan Kožíšek zatím zažívá povedenou sezonu, jejímž dosavadním vrcholem bylo páté místo v závodě Světového poháru v Davosu.

Jak se jmenuje český běžec na lyžích, který na posledních dvou světových šampionátech vždy získal medaili? Není to Lukáš Bauer. A není to ani Martin Koukal. To jen úspěchy Dušana Kožíška trochu zaostávají za pověstí velkých českých jmen distančních závodů. Ovšem ve světě sprintu řádí on.

„Je na tom velice dobře, je nasápanej,“ zhodnotil Kožíškův start do sezony reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Dobrou formu naznačil Kožíšek už koncem listopadu, když jako finišman dovezl v Gällivare štafetu k těsnému čtvrtému místu. Pak se rozdýchal na bruslařské desítce v Oberwiesenthalu, kde skončil druhý v závodě FIS.

A to nejlepší předvedl o víkendu v Davosu, kde v závodě Světového poháru vyhrál čtvrtfinálovou i semifinálovou rozjížďku a ve finále si dojel pro páté místo, nejlepší v individuální kariéře.

„Ve čtvrtfinále i semifinále jsem jel ze zadních pozic. Vždycky se mi podařilo dostat se do čela a vyhrát. Na tohle mi už ve finále trochu chyběly síly v konkurenci s borci nejlepší kvality.“

Přestože je Kožíškovi teprve 25 let, už má za sebou zajímavou kariéru. Na mistrovství světa v Oberstdorfu v roce 2005 senzačně vybojoval bronzovou medaili v bruslařském týmovém sprintu se zkušeným Martinem Koukalem.O dva roky později to na šampionátu v Sapporu zopakoval s Milanem Šperlem.

Mezi dva úspěchy se vešla nepříjemná kauza na olympijských hrách v Turíně, kde musel na start štafety nepřipravený kvůli chybně nahlášené nominaci a ještě ke všemu na svém úseku bojoval s tehdejším běžkařským králem Thobiasem Angererem. Výsledkem byl propad z boje o medaile.

Tenhle dávný zážitek letos Kožíšek může ještě víc zasunout do paměti když se mu bude dařit na světovém šampionátu v Liberci. Rád by zůstal tajným trumfem a získal třetí medaili v řadě. Zdatný bruslař se ale tentokrát místo týmového sprintu musí soustředit na sólový závod.

„Bude to těžké, uvidíme, jak se to vyvine. Tradici mám rozjetou dobře, co mistrovství světa, to medaile. Kéž by se to podařilo udržet,“ říká Kožíšek.
Závodníka čekají další individuální závody už v sobotu v Düsseldorfu a o den později bude s Alešem Razýmem na startu týmového sprintu.

„V Düsseldorfu je rovinatá trať, což není moje doména. Ovšem závod dvojic by mohl být hodně zajímavý, mohli bychom s Alešem bojovat o bednu,“

Zdroj: deniksport.cz