Sprinteři si v Sapporu moc šancí nedávají

Sapporo 21. února

Běžci na nejkratších tratích zároveň čeká premiéra lyžování pod střechou. Sprinty totiž budou mít start i cíl na krytém stadionu, který byl postaven pro fotbalové mistrovství světa v roce 2002. Hlediště pro 42 tisíc diváků je už dávno dopředu vyprodáno, ale zlí jazykové tvrdí, že Japonci se víc než na běh na lyžích těší na svou populární zpěvačku Maki Ogro, která vystoupí v rámci zahajovacího ceremoniálu.

Kvalifikace ve čtvrtek začne v 8:30 SEČ, finále o tři hodiny později. „Beru sprint na rozjetí. Pochopitelně se ale porvu o nejlepší výsledek. Proti specialistům na klasickou techniku však bude moje situace těžká. Proto bude každý lepší výsledek velkým úspěchem,“ řekl Kožíšek novinářům po dnešním tréninku na sprinterských tratích v areálu Sapporo Dome.

Stejně je na tom s vyhlídkami pro sprint i jednadvacetiletá Nývltová. „Její hlavní závod ji čeká na bruslařské desítce. A také bude připravena jako náhradnice do štafety,“ poznamenal trenér českých běžkyň Vladimír Pavlata.

Sprint má Nývltová podobně jako Kožíšek na rozjezd. „A také aby nejela na mistrovství světa pouze závod na deset kilometrů. Kdyby se jel sprint volnou technikou, tak by byla naše nominace jiná. V klasickém sprintu ale proti Norům, Švédům a jiným specialistům šance nemáme,“ dodal Pavlata.

Kožíšek i Nývltová startovali před rokem i na olympijských hrách na tratích v Pragelatu, ale výrazného úspěchu nedosáhli. Tehdy s Kožíškem běžel sprint volně také Koukal a oba vypadli ve čtvrtfinále. Pro Nývltovou závod skončil v kvalifikaci, celkově obsadila 50. místo. V letošním ročníku Světového poháru bodoval ve sprintech Kožíšek jen jednou, sedm bodů získal hned v úvodním závodu v německém Düsseldorfu.

Favority na první medaile ze Sappora jsou Seveřané, kteří už dříve rozdělili svou reprezentaci na specialisty sprintery a běžce na dlouhých tratích. V posledním závodě SP v minulém týdnu v Číně vyhrál Nor Ola Vigen Hattestad před čtyřmi krajany Boerem Nässem, Tor Arne Hetlandem, Trondem Iversenem a Simenem Östensenem. Norskou přesilu chce pokořit zejména dvojnásobný loňský olympijský vítěz Švéd Björn Lind.

V závodě žen bude boj o medaile otevřenější. Výsledkově si vede dobře Finka Virpi Kuitunenová a v posledních závodech na sebe upozorňuje svou rychlostí Ruska Jevgenia Šapovalovová.

V pátečním sprintu dvojic volně nastoupí s největší pravděpodobností jen Kožíšek s Milanem Šperlem, české běžkyně závod neobsadí.

Back To Top