Kožíšek v Davosu závodit nesmí

D a v o s  –  Dušan Kožíšek se o víkendu v závodu Světového poháru ve švýcarském Davosu nepředstaví. Běžec na lyžích totiž neprošel krevním testem, měl příliš vysokou hladinu hemoglobinu. Sobotní sprint nyní absolvuje jen Martin Koukal. Kožíškův start v Turínu by to ohrozit nemělo.
Bronzový medailista z mistrovství světa v Oberstdorfu ve sprintu dvojic nyní musí absolvovat také analýzu moči.

„To potvrdí, že šlo jen o fyziologické zvýšení. Tohle je normální stav jeho organismu. Jsme stoprocentně přesvědčeni, že nejde v žádném případě o doping,“ řekl dnes ČTK trenér Miroslav Petrásek.

Zvýšené hodnoty mohou, ale nemusí být průvodním jevem užití zakázaného prostředku erythropoietinu (EPO), který zlepšuje okysličování krve.

Podle pravidel nesmí Kožíšek z důvodu „ochrany zdraví“ pět dní závodit. Nemůže nastoupit do sobotního sprintu ani nedělního závodu na 15 kilometrů klasickou technikou.

„Tím může přijít o postavení v placené červené skupině. Poškozuje to závodníky s hraničními hodnotami a ničemu to neprospívá,“ řekl Petrásek. Po této pětidenní lhůtě se Kožíšek musí podrobit dalším testům.

Podle Petráska měl lyžař hodnotu hemoglobinu 174, přičemž povolených je 170.

„Normálně má 166 a ve výšce může dojít ke zvýšení. (Světová antidopingová agentura) WADA tlačí hodnoty dolů, ale přitom se musí závodit ve vysokých nadmořských výškách. To je absurdní,“ řekl Petrásek.

Závody v Davosu jsou pro běžce na lyžích generálkou pro olympijské hry v Turíně, na které byl nominován i Kožíšek.

Sobotní sprint ve Švýcarsku nyní absolvuje jen Martin Koukal, na nedělní patnáctku se chystají Lukáš Bauer, Jiří Magál a Milan Šperl. V ženském závodu na 10 km klasicky bude startovat jen Kamila Rajdlová, Kateřina Neumannová už trénuje v Itálii.

Petráskovi se nelíbí tlak agentury WADA na snižování hodnot. „Každý rok to snižují a už se to dostalo na hranici neúnosné míry. Někteří závodníci dostávají výjimku, ale mají to zvýšit a může to být bez výjimek,“ řekl Petrásek.

Český tým absolvoval soustředění v italském Saiser Almu v nadmořské výšce okolo 1900 metrů. „Dvakrát tam byla dopingová kontrola a ani jednou nebyl problém,“ uvedl Petrásek.

V listopadu ve finském Kuusamu neprošel krevním testem Němec Jens Filbrich, který pak rovněž nesměl pět dní závodit. Také v jeho případě šlo podle německých funkcionářů o reakci na trénink ve vysoké nadmořské výšce.

Back To Top