Kožíšek skončil v životním sprintu osmý

(zdroj:iDNES)- N o v é  M ě s t o  n a  M o r a v ě  –  Český běžec na lyžích Dušan Kožíšek dosáhl životního úspěchu ve Světovém poháru. Ve sprinterském klání v Novém Městě na Moravě obsadil celkové osmé místo. Mezi muži triumfoval Švéd Björn Lind, mezi ženami Alena Sidková z Ruska. Bodovali i další dva mladí Češi – Aleš Razým a Petra Markelová.

Oba skončili ve čtvrtfinále a ve Světovém poháru bodovali vůbec poprvé.

Osmým místem si Kožíšek vylepšil své maximum v seriálu. Loni byl čtrnáctý na stejné trati Zlaté lyže na Vysočině. „Je to výborný výsledek, určitě jeden z nejcennějších v mojí kariéře,“ řekl po závodě Kožíšek novinářům.

Svůj cíl splnil ve chvíli, kdy postoupil ze čtvrtfinále. „To byl takový můj sen. Musím být s dneškem spokojený,“ uvedl závodník liberecké Dukly.

V kvalifikaci byl devětadvacátý a ve čtvrtfinále se ve strhujícím závěru prodral k druhému postupovému místu, když ve fotofiniši porazil Rakušana Martina Stockingera. „Z toho jsem měl ohromnou radost, protože jsem se na závěr dost soustředil,“ řekl Kožíšek.

Pak dojel třetí v semifinále a zajistil si start ve finále B. V tom odstartoval nejrychleji, ale dojel poslední. „Byla to chyba, že jsem jel první. Měl jsem vyčkat a šetřit si
síly. Pak mi ohromně chyběly a v závěru jsem na to neměl, abych je porazil,“ dodal.

Finále mužů jeli tři Švédové a Nor Johan Kjölstad, který v lednu novoměstský sprint vyhrál. V jedné ze zatáček došlo ke kolizi Kjölstada a Mikaela Östberga, jenž vyjel mimo trať. O výhru pak bojovali pouze Lind s Peterem Larssonem a prvně jmenovaný měl v silném protivětru lepší závěr.

„Je to moje první výhra ve Světovém poháru. Jsem moc šťastný, že jsem se konečně
dočkal,“ řekl švédský reprezentant na tiskové konferenci.  Sidková byla nejrychlejší v kvalifikaci a vyhrála i všechny své vyřazovací jízdy.

„Nečekala jsem, že bych mohla zvítězit. Až na Björgenovou tady byla kompletní špička. Moje taktika byla jet pokaždé na doraz a co nejrychleji, abych měla všechny závody pod kontrolou,“ uvedla Ruska. Ve finále skončila druhá Švédka Anna Dahlbergová a bronz získala Němka Claudia Künzelová.

Největší české hvězdy ve sprintu nestartovaly. Kateřina Neumannová s Lukášem Bauerem šetří síly na sobotní vrchol Zlaté lyže, závody na 10 respektive 15 km volnou technikou. Martin Koukal onemocněl a v Novém Městě vůbec nepoběží.

Razým a Markelová se sice ze čtvrtfinále do dalších bojů nedostali, přesto byli s dnešním vystoupením navýsost spokojení. Razýma však v koutku duše mrzelo, že vlastní chybou přišel o možnost bojovat o další postup.

„Strčil jsem si hůlku mezi nohy, moje hloupost a tak trochu mezinárodní ostuda,“ litoval Razým, který už spadl při sprintu na juniorském MS ve finském Rovaniemi. „Letos padám jak hruška,“ řekl s úsměvem. „Ale jinak jsem s body samozřejmě moc spokojený. V sobotu asi budu jako šnek, na dlouhých kopcích jsem bez šance,“ mínil Razým.

Markelová rovněž postupem mezi elitní třicítku mile překvapila sama sebe. „Konečně mám body ze svěťáku. Navíc se mi to povedlo doma, o to hezčí pocit to je. Čtvrtfinále se sice jet dalo, ale na rovinách mi soupeřky hodně ujížděly,“ uvedla Markelová.

VÝSLEDKY

Sprint volnou technikou
Muži
Finále A:
 1. Lind 2:32,2 min., 2. Larsson (oba Švéd.) -0,1, 3. Kjölstad (Nor.) -22,2, 4. Östberg (Švéd.) -1:05,3.
Finále B: 1. T. Fredriksson (Švéd.) 2:30,3, 2. Hetland (Nor.) -0,5, 3. Ročev (Rus.) -1,1, 4. Kožíšek (ČR) -8,0.
Další pořadí: 28. Razým – vypadl ve čtvrtfinále, …63. Horyna, 68. Ročárek, 69. Šlechta, 70. Valovšek, 71. Stránský, 72. Vrabec (všichni ČR) – nepostoupili z kvalifikace.
Pořadí SP (po 9 z 24 závodů):  1. Angerer (Něm.) 485 b., 2. Hetland (Nor.) 375, 3. Vittoz (Fr.) 239, 4. Lind 231, 5. Larsson 212, 6. Svartedal (Nor.) 200,
…24. Magál 88, 43. Koukal 47, 52. Kožíšek 38, 67. Bauer 24, 106. Razým (všichni ČR) 3.

Ženy
Finále A:
 1. Sidková (Rus.) 2:48,3, 2. Dahlbergová (Švéd.) – 2,1, 3. Künzelová (Něm.) -2,9, 4. Matvejevová (Rus.) -3,7.
Finále B: 1. Strömstedtová (Švéd.), 2. Kowalczyková (Pol.), 3. Gjömleová (Nor.), 4. Öhrstigová (Švéd.).
Další pořadí:  30. Markelová – vypadla ve čtvrtfinále, …37. Balatková-Erbenová, 44. Nývltová, 45. Hájková, 48. Chrástková, 49. Štursová, 52. Skalníková (všechny ČR) – nepostoupily z kvalifikace.
Pořadí SP (po 9 z 24 závodů):  1. Björgenová (Nor.) 490 b., 2. Künzelová 328, 3. Čepalovová (Rus.) 380, 4. Scottová (Kan.) 360, 5. Sachenbacherová- Stehleová
(Něm.) 265, Pedersenová (Nor.) 237, …9. Neumannová 190, 69. Rajdlová (obě ČR) 9, 84. Markelová 1.