Kožíšek se Šperlem mají bronz

23.02.2007 11:38 – S a p p o r o  –  Čeští lyžaři Dušan Kožíšek a Milan Šperl skončili ve sprintu dvojic na mistrovství světa v japonském Sapporu senzačně třetí. Dramatický závod vyhráli Italové Pasini a Zorzi před ruským párem. V závodu žen vyhrály Finky Roponenová, Kuitunenová, které ve finiši zdolaly druhé Němky a třetí Norky.

Dušan Kožíšek a Milan Šperl vybojovali ve sprintu dvojic na mistrovství světa v klasickém lyžování bronzovou medaili a Česká republika tak obhájila stejný úspěch z minulého šampionátu v Oberstdorfu. Před dvěma lety Kožíšek skončil třetí s Martinem Koukalem, Šperl dnes prožil první velký medailový úspěch své kariéry.

Šperl, šestý muž z minulého světového šampionátu na 50 km klasicky, rozjel finále opatrně a předával po prvním úseku na poslední desáté pozici. Kožíšek trochu zrychlil, ale vezl se ve vleku za ostatními kolem osmého místa.

Šperl na předposledním úseku vytáhl štafetu do boje o medaile a Kožíšek předvedl fantastický finiš a odrazil útok nakonec čtvrté německé štafety s finišmanem Axelem Teichmannem.

Ta vzápětí podala proti výsledkům oficiální protest. Podle agentury SID Kožíšek údajně porušil v cílové rovince pravidla tím, že vběhl do vedlejší stopy a omezil tak Teichmanna. Jury protest řešila jen chvíli, zamítla ho a výsledky potvrdila.

Pro české lyžaře ale bylo čekání na verdikt i tak nekonečné. Video, které měla jury k dispozici, bylo rozmazané a mnoho neodhalilo. Ovšem německá televize ZDF přispěchala trenérovi Jochenu Behlemu na pomoc se svým záběrem. Ten okamžitě složil vklad a podal protest.

Nervózní česká výprava se vysílačkami dohadovala na dalším případném postupu. Ti, co byli u jednání, u sebe ale neměli na podání případného dalšího protestu peníze. Šéf Dukly Liberec Michal Georgiev vytáhl z peněženky potřebných 100 eur, které ale nakonec nebyly nutné.

Po zhruba dvacetiminutovém jednání se jury dvakrát podívala na záznam ZDF a odešla se na volnou plochu na stadionu poradit. Konečný verdikt zněl, že Kožíšek Teichmanna neohrozil a bronzová medaile patří českému týmu.

Do tváře váhajícího Šperla, jenž kritickou situaci znal pouze z popisu kamarádů, se vrátila pohoda. „Prvním krokem bylo postoupit ze semifinále. Po rozlosování jsem měl totiž obavu, protože naše rozjížďka byla velmi silná. Sprint je soubojem s kolizemi i pády. Nám všechno dokonale vyšlo,“ řekl novinářům Šperl, který jel sprint dvojic podruhé v kariéře.

Premiéru měl při Světovém poháru v Oberstdorfu, kdy byl jeho partnerem Jiří Magál. Závěr dnešního závodu neviděl ani trenér českých běžců Miroslav Petrásek. „Oba podali fantastický výkon. Musím před nimi smeknout. Ve finále začala pro nás vypadat situace nadějně v okamžiku, kdy spadl Nor Northug,“ uvedl Petrásek.

Některé favority potkaly v průběhu závodů potíže. Švédy v semifinále, neboť Björn Lind nejprve zlomil hůlku a jeho kolega Peter Larsson pak dvakrát upadl.

Ve finále se totéž přihodilo při sjezdu olympijskému vítězi Toru Arnemu Hetlandovi, který tak favorizovanou norskou štafetu připravil o očekávaný úspěch. Upadli i Estonci a ve finiši také kazašský lyžař.

FINÁLE SPRINTU DVOJIC ŽEN

Mistryněmi světa ve sprintu dvojic se staly v Sapporu finské běžkyně Virpi Kuitunenová a Riitta Liisa Roponenová. Kuitunenová, vedoucí žena Světového poháru, tak získala v Japonsku po bronzu z individuálního sprintu již druhou medaili. Druhé dnes skončily Němky před norskou dvojicí.

SEMIFINÁLE

Česká dvojice Dušan Kožíšek – Milan Šperl dokončila druhé semifinále na pátém posledním postupovém místě. První semifinále vyhráli Rusové před Nory a Kanadou, v
druhém byli nejrychlejší Italové před Němci a lyžaři z Kazachstánu.

Mezi ženami se do boje o medaile podle očekávání dostaly z prvního semifinále vítězné Norky a druhé Němky, na třetím místě skončily Slovenky Alena Procházková a Katarina Garajová. Druhé semifinále vyhrály Finky před Švédkami a Běloruskami. Překvapením bylo vyřazení Ruska.

Výsledky – sprint dvojic
Muži:

1. Pasini, Zorzi (It.) 17:50,6, 2. Morilov, Ročev (Rus.) stejný čas, 3. Kožíšek, Šperl (ČR) -0,7, 4. Angerer, Teichmann (Něm.) -0,8, 5. Kreczmer, Krezelok (Pol.) -0,9, 6. Kershaw, Goldsack (Kan.) -4,3, 7. Hetland, Northug (Nor.) -8,1, 8. Čebotko, Koščevoj (Kaz.) -19,4, 9. Stockinger, Pinter (Rak.) -21,3, 10. Kummel, Narusk (Est.) -55,1.