Kožíšek s Koukalem vezou z MS bronz!

O b e r s t d o r f  – Nečekaný bronz přibyl na konto české výpravy na MS v Oberstdorfu v mužském týmovém sprintu. Duo Dušan Kožíšek, Martin Koukal celý závod kontrolovalo čelo startovního pole. Před cílem podlehl Koukal v boji o stříbro Němci Teichmannovi. Zlato získali Norové.

Ze semifinále závodu, v němž každý ze závodníků absolvoval tři okruhy s délkou 1,2 km, postoupila česká dvojice Dušan Kožíšek, Martin Koukal zcela suverénně z druhého místa za Kazachy.

Rozjetý Dušan Kožíšek, kterého v Oberstdorfu stále sužuje kašel, ani nevšiml, že se v prvním stoupání po něm hůlkou ohnal Američan Torin Koos. „Nejsme na prvomájovém průvodu, aby se mávalo hůlkou,“ žertoval Martin Koukal. „Hůlky jsou od toho, aby se nima pohybovalo dopředu.“

V semifinále pouze klidně dojížděl do cíle. „Po prvních dvou úsecích bylo rozhodnuto o pěti postupujících štafetách, tak jsem druhý úsek jel v klidu, třetí vycházel. Kazach jel krev o zlatý vidle a pak mu došlo ve finále,“ říkal Koukal.

Do finálového závodu odstartoval Kožíšek z první řady. A krátce po startu přišla další kolize: strčil si hůlku mezi lyže. „Byl jsem rád, že jsem to ustál,“ přiznal. „Hlavně jsem věděl, že němám jančit. Člověk nesmí přepálit začátek a snažit se ušetřit síly do posledního kola,“ vysvětloval.

Rozhodujícím okamžikem finálového závodu byl čtvrtý úsek. Na něm „nasadil“ Martin Koukal rozhodující trhák. „Tam jsem za to vzal, měl jsem asi nejrychlejší čas, tam se udělala asi nejrychlejší díra,“ říkal Koukal.

Kožíšek třetí místo ve svém posledním úseku udržel a Koukal vyrážel na poslední okruh za domácím Axelem Teichmannem. „Na přechodu jsem na něj ztratil pět metrů. Dojel jsem ho, ale nebylo na to abych ho předjel,“ komentoval situaci ve stoupání, kde se od něj domácí lyžař odpoutal.

Martin Koukal však pohodlně finišoval do cíle jako třetí a česká dvojice se tak stala nejmladšími medailisty z běžeckých tratí na mistrovství světa v Oberstdorfu. Koukalovi je šestadvacet, Kožíšek je ještě o pět let mladší.

„Byl to můj poslední závod a stejně jako ve Val di Fiemme jsem získal medaili. Alespoň vidíte, že  umím využívat poslední šance,“ žertoval Martin Koukal.

Oba české závodníky podržely na náročných tratích v Oberstdorfu lyže. Servisman Jan Pešina si v cíli mnul ruce. „Hodně jsem zkoušel, abych to v každém kole dokázal přimáznout. Byl jsem v boxu, po každém kole jsem jim lyže kartáčoval a pokoušel se tam něco dát. Lyže byly hotové, pak jsme tam dávali jenom urychlovače,“ vysvětloval. „Ruce se mi třásly po každém kole víc a víc,“ přiznal.

„Pro mně je to šťastný den. Jako když jsem si našel manželku a narodila se dcera,“ rozplýval se Václav Korunka, trenér Dušana Kožíška. V medaili věřil už od kvalifikace. „Co vám budu povídat? Ale byl jsem nervózní,“ přiznal.

Jan Baranyk, trenér Martina Koukala, dokonce v průběhu závodu přišel o hlas. „A stejně mě neslyšeli,“ smál se spokojeně. Přípravu Martina Koukala na sebe převzal před dvěma měsíci a hned mohl slavit medaili.

Tři medaile, které už čeští lyžaři získali v Oberstdorfu, jsou vyrovnaným historickým maximem na MS v poválečném období. Tři cenné kovy měli lyžaři na MS ve Falunu 1993 a 1974. Páteční bronzová medaile dvojice Kožíšek, Koukal zkompletizovala českou sbírku v Oberstdorfu – ze závodu na 10 km volnou technikou má Kateřina Neumannová zlato, ze skoků na středním můstku Jakub Janda stříbro.

Z prvenství se v závodech dvojic radovali norští lyžaři – ženám kralovaly Marit Björgenová se čtyřicetiletou Hilde Pedersenovou a mužům dvojice Ruud Hofstad, Tor Arne Hetland.

Sprint dvojic na 6×1,2 km:
Muži: 
1. Hofstad, Hetland (Nor.) 14:08,6, 2. Filbrich, Teichmann (Něm.) -3,8, 3. Kožíšek, Koukal (ČR) -4,8, 4. Zorzi, Schwienbacher (It.) -13,3, 5. Jonnier, Vittoz (Fr.) -14,3, 6. Kershaw, Grey (Kan.) -20,8, 7. Koševoj, Čebotko (Kaz.) -28,3, 8. Alipov, Ročev (Rus.) -48,8, 9. Lind, T. Fredriksson (Švéd.) -50,6, 10. Lasutkin, Dolidovič (Běl.) -1:06,8.
Ženy: 1. Pedersenová, Björgenová (Nor.) 12:19,7, 2. Lassilaová, Manninenová (Fin.) -2,8, 3. Čepalovová, Sidková (Rus.) -3,6, 4. Bauerová, Künzelová (Něm.) -9,8, 5. Follisová, Valbusaová (It.) -11,1, 6. Stortiová, Philippotová (Fr.) -14,l2, 7. Malahovová, Jackajaová (Kaz.) -18,2, 8. Mischolová, Rochatová (Švýc.) -26,7, 9. Öhrstigová, Dahlbergová -32,2, 10. Rennerová, Scottová (Kan.) -32,4, …Balatková-Erbenová, Janečková (ČR) – nepostoupily do finále.

Back To Top