Kožíšek s Koukalem se ve čtvrtfinále málem srazili

PRAGELATO (Itálie) – Vtipkovali, že mezi sebe zavřou největšího favorita olympijského sprintu Björna Linda ze Švédska, ale místo toho se Dušan Kožíšek s Martinem Koukalem dnes ve čtvrtfinále v Pragelatu málem sami srazili. A ani jeden z bronzové dvojice běžců na lyžích ze sprintu na loňském mistrovství světa dál nepostoupil.

Výsledky kvalifikace svedly Koukala s Kožíškem do jedné čtvrtfinálové rozjížďky. O spolupráci se před startem moc nebavili, jen vtipkovali. „Ze srandy jsme si řekli, že zavřeme Linda a srazíme ho k zemi, ale byl to byl jenom fór,“ řekl Kožíšek novinářům. „Takhle nejezdím a hlavně jsme nechtěli být za ty idioty, kteří se na trati srazí mezi sebou,“ řekl Koukal.

Srážka dvou českých běžců se ovšem málem stala skutečností.

Při nájezdu do cílové rovinky se Koukal dostával v levotočivé zatáčce před Kožíška a trochu mu překážel. „Moc místa mi tam nenechal. Ťuknul jsem mu do hůlek, protože to zavánělo pádem,“ řekl Kožíšek. „Řval jsem na něj, ale ztratil jsem trochu rychlost,“ doplnil.

V cíli spolu pak v rozjížďce třetí Koukal a pátý Kožíšek chvilku vášnivě diskutovali. „Dušan mě trošku obviňoval, že jsem to málem zavinil, ale nebylo to až tak dramatické. Měl jsem tam rychlost a snažil se jít do toho Itala. Tam už prostě nejde povolit, je to čtvrtfinále olympijských her,“ řekl Koukal.

Do semifinále postoupili z šesti běžců jen dva a o vzájemné pomoci proti favorizovanému Lindovi nemohla být řeč. „Nedá se to plánovat, během závodu se to vyvíjí všelijak,“ řekl Kožíšek.

Kdyby si chtěli pomoci, musel by se jeden z nich vzdát vlastních ambicí na případný úspěch. „A jel by pro toho druhého, ale tady jsme na olympiádě, tady jede každý sám za sebe. Osobní cíle se ve čtvrtfinále za hlavu nehází,“ řekl Koukal.

Kožíšek, omylem finišman české štafety, si chtěl ve sprintu vylepšit náladu. Den před startem ale šel na dopingovou kontrolu a neměl klid. „To mi psychicky nepomohlo. Jenom jsem se v duchu modlil, abych mohl vůbec závodit a trochu si tady napravit reputaci,“ řekl. Obával se zvýšené hodnoty hemoglobinu, kvůli kterému už krátce před hrami nemohl startovat na Světovém poháru ve švýcarském Davosu.