Kožíšek doběhl osmý ve sprintu SP v Novém Městě

Český běžec na lyžích Dušan Kožíšek skončil osmý ve sprintu volnou technikou v Novém Městě na Moravě.

Bronzový medailista ze sprintu dvojic na mistrovství světa v Oberstdorfu tím dosáhl svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Pro premiérová vítězství v kariéře si doběhli Švéd Björn Lind a Ruska Alena Sidková.

Vedle dvaadvacetiletého Kožíška se do bodované třicítky vešli další dva domácí zástupci. Petra Markelová i Aleš Razým skončili ve čtvrtfinále a ve Světovém poháru bodovali vůbec poprvé.

Osmým místem si Kožíšek vylepšil své maximum v seriálu. Loni byl čtrnáctý na stejné trati Zlaté lyže na Vysočině. „Je to určitě pokrok a získání dalších zkušeností, na kterých ve sprintu záleží,“ řekl Kožíšek České televizi.

V kvalifikaci byl devětadvacátý a ve čtvrtfinále se ve strhujícím závěru prodral k druhému postupovému místu, když ve fotofiniši porazil Rakušana Martina Stockingera. „Z toho jsem měl ohromnou radost, protože jsem se na závěr dost soustředil,“ řekl Kožíšek. Pak dojel třetí v semifinále a zajistil si start ve finále B. V tom odstartoval nejrychleji, ale dojel poslední. „Byla to chyba, že jsem jel první. Měl jsem vyčkat a šetřit si síly. Pak mi ohromně chyběly a v závěru jsem na to neměl, abych je porazil,“ dodal.

Finále mužů jeli tři Švédové a Nor Johan Kjölstad, který v lednu novoměstský sprint vyhrál. V jedné ze zatáček došlo ke kolizi Kjölstada a Mikaela Östberga, jenž vyjel mimo trať. O výhru pak bojovali pouze Lind s Peterem Larssonem a prvně jmenovaný měl v silném protivětru lepší závěr.

Sidková byla nejrychlejší v kvalifikaci a vyhrála i všechny své vyřazovací jízdy. Ve finále skončila druhá Švédka Anna Dahlbergová a bronz získala Němka Claudia Künzelová.

Největší české hvězdy ve sprintu nestartovaly. Kateřina Neumannová s Lukášem Bauerem šetří síly na sobotní vrchol Zlaté lyže, závody na 10 respektive 15 km volnou technikou. Martin Koukal onemocněl a v Novém Městě vůbec nepoběží.

Výsledky – sprint volnou technikou:

Muži:

Finále A: 1. Lind 2:32,2 min., 2. Larsson (oba Švéd.) -0,1, 3. Kjölstad (Nor.) -22,2, 4. Östberg (Švéd.) -1:05,3.

Finále B: 1. T. Fredriksson (Švéd.) 2:30,3, 2. Hetland (Nor.) -0,5, 3. Ročev (Rus.) -1,1, 4. Kožíšek (ČR) -8,0.

Další pořadí: 28. Razým – vypadl ve čtvrtfinále, …63. Horyna, 68. Ročárek, 69. Šlechta, 70. Valovšek, 71. Stránský, 72. Vrabec (všichni ČR) – nepostoupili z kvalifikace.

Pořadí SP (po 9 z 24 závodů):

1. Angerer (Něm.) 485 b., 2. Hetland (Nor.) 375, 3. Vittoz (Fr.) 239, 4. Lind 231, 5. Larsson 212, 6. Svartedal (Nor.) 200, …24. Magál 88, 43. Koukal 47, 52. Kožíšek 38, 67. Bauer 24, 106. Razým (všichni ČR) 3.