Koukal s Kožíškem pojedou na nábřeží Rýna

P r a h a  –  Atraktivním městským sprintem na nábřeží Rýna v Düsseldorfu začne nový ročník Světového poháru v běhu na lyžích. A na startu nebudou chybět ani Martin Koukal s Dušanem Kožíškem, překvapiví bronzoví medailisté ze sprintu dvojic na únorem MS.
Před rokem se v souboji se sprinterskými specialisty na navezeném sněhu v Düsseldorfu nedostali do finále. “Teď tam určitě chceme, ale bude to těžší než na šampionátu,” řekl Kožíšek novinářům před cestou do Německa.

“Chceme potvrdit, že náležíme mezi top dvojice, ale k favoritům nepatříme,” tvrdil Koukal.

Připravují se každý podle svého. Koukal využívá trenérských služeb Jana Baranyka, Kožíška v Dukle Liberec vede Václav Korunka. Oba mají individuálně rozdílné zaměření.

Zkušený Koukal by chtěl znovu získávat body v celém spektru disciplín, někdejší sdruženář Kožíšek je zatím převážně sprinterem.

Předloni se Koukal v Düsseldorfu prosadil na druhé místo a pak si chvilku pohrával s myšlenkou na žluté číslo vedoucího muže SP, což mu nevyšlo. Fyzicky se nyní cítí jako tehdy.

“Síla je mojí alfou a omegou. Chci si ověřit, jestli před sezonou souvisí
se zvládnutím techniky,” prohlásil Koukal.

Kožíšek se těšil, že se znovu naskočí do kolotoče a místo tréninku bude závodit. Na druhé straně si technicky ještě úplně na lyžích nevěří.

“Mám problém s koordinací pohybů v maximální rychlosti, síle a švihu,” uvedl český závodník, který se každým rokem v Düsseldorfu zlepšoval.
“Chtěl bych poprvé do bodované třicítky, to by byl posun,” konstatoval Kožíšek.

Rýnský prolog je předkrmem k olympijské sezoně. “Chci jezdit celou sezonu vysoký standard, abych měl větší pravděpodobnost tam
uspět,” řekl Koukal, předloňský mistr světa z volné padesátky ve
Val di Fiemme.

“Postoupit do šestnáctky ve sprintu by bylo super výsledkem,” řekl Kožíšek o svých olympijských ambicích.

V létě Koukal neabsolvoval oblíbené horské dobrodružství, ale kvůli olympiádě se často pohyboval ve vysokohorském prostředí.

Byl v Tatrách, na Belmekenu v Bulharsku či na Dachsteinu. Dřinu
mu narušila v červnu zlomená ruka a v září nachlazení. “Jinak vše klaplo a doufám, že se vrátím na pozice z před tří let,” zmínil sezonu 2002/3, v které dokázal atakovat první desítku.

Dvaadvacetiletý Kožíšek kromě tréninku preventivně léčil průdušky a dvakrát vyrazil k moři. Byl na Kanárských ostrovech a v Chorvatsku. “Snad to podchytím a budu v pohodě,” řekl.

Koukal nechce preferovat pouze sprint. “Mám potenciál na všechny tratě a doufám, že to potvrdím,” uvedl běžec.

Na začátku sezonu hodlá objíždět všechno, v lednu si bude před olympiádou vybírat a soustředit síly na Turín. “Tam mě láká sprint, skiatlon
a volná padesátka,” nastínil Koukal svůj možný program.

Na olympiádě může jet padesátku volně poprvé od svého triumfu na MS v Itálii. “Jindy to nešlo, jezdí se jedna za sezonu a střídá se s klasikou,” řekl Koukal. Obavy z dlouhé trati nemá.

“Mám k tomu vlohy a mám to rád,” řekl běžec, který si v březnu zkusil Vasův běh a po 90 kilometrech skončil senzačně čtvrtý.