Klasici si nastavili laťku vysoko

O b e r s t d o r f ,  P r a h a  –  Zlato Neumannové, stříbro a bronz Jandy, bronz dvojice Kožíšek – Koukal. Čtyři medaile získali čeští lyžaři na mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu. V poválečné historii šampionátu nebyli nikdy lepší. Rok před zimními olympijskými hrami v Turíně si čeští lyžaři postavili laťku vysoko.

„Jsou to úžasné výsledky a byl jsem nadšený z toho, že nemáme jen jednoho závodníka, ale je jich víc. Věřím, že na olympiádě v Turínu budou ještě lepší,“ radoval se v dějišti šampionátu předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk.

„Až mě zamrazilo, jestli to není předčasné. Rád bych, aby forma kulminovala i příští rok,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Členové svazu už v Oberstdorfu měli zástupce případných nových finančních partnerů. „Jsem přesvědčený, že po této stránce splní mistrovství účel. Skvělé výkony závodníků a získané medaile budou po marketingové stránce přetaveny v peníze,“ řekl Vaněk.

České lyžování zažívá skvělou sezonu. Před klasiky zazářila bronzem na MS slalomářka Šárka Záhrobská a k tomu získala juniorský titul stejně jako Filip Trejbal. Úspěšní jsou akrobatičtí lyžaři boulařka Nikola Sudová a skikrosař Tomáš Kraus, které ještě světový šampionát čeká v půlce března.

„Připadám si, že jsme jak lyžařská velmoc,“ řekl bývalý běžec Stanislav Henych, stříbrný z padesátky na mistrovství světa 1974 ve Falunu. „Slovo velmoc bych asi nepoužila, ale do špičky patříme,“ přidala se v kladném hodnocení Květa Jeriová-Pecková, bronzová z klasické pětky na olympiádě v Sarajevu. „Občas si na
to vzpomenu, ale je to už minulé století,“ řekla.

Vaňka v Oberstdorfu nezklamali ani ostatní reprezentanti. „I ti, kdo skončili někde vzadu, bojovali do poslední chvíle. Nikdo tu nic nevypustil, což se dříve stávalo,“ řekl Vaněk.

Čtyři medaile čekal málokdo. „Lepší výsledky jsme si přát nemohli,“ souhlasil Jirásek a vyzdvihl, že čeští lyžaři atakovali špičku prakticky ve všech disciplínách. „To bylo potěšující, Češi byli vidět všude,“ řekla Jeriová-Pecková.

Prim mezi medailisty hraje zlato Kateřiny Neumannové z volné desítky. „Je to pro ni jistě velké zadostiučinění za to, co pro to obětuje. Za ta léta si to zaslouží,“ uvedl Henych. Doufal, že tak lyžařka zároveň výrazně pomohla projektu „Hledá se nová
Neumannová“. „Je to pro děti motivace a pozitivní příspěvek,“ řekl Henych a přál si, aby se děti mohly se slavnou běžkyní setkat i na co největším počtu besed.

Trenér Bajc se podepsal pod stříbrem skokana Jakuba Jandy na středním a bronzem na velkém můstku. „Skoky takový úspěch potřebovaly jako sůl,“ řekl Jaroslav Sakala, stříbrný a bronzový z individuálních závodů z MS ve Falunu před dvanácti lety. Věřil, že úspěch pomůže přilákat ke skoku nové talenty. „Je třeba získat malé děti na můstky, aby se základna zvedla, jinak budeme na další úspěch čekat zase deset let,“ řekl Sakala.

S určitým zklamáním odjížděl ze šampionátu Ladislav Rygl. V severské kombinaci měl blízko k medaili v individuálním závodu, ale po skvělém skoku skončil na špatně namazaných lyžích v křečích. Místo oslavy obsadil desáté místo. „Neberu to, že jsem
smolař. Baví mě to, tak to dělám. Když to jde, mám velkou radost, a když to nejde, tak se to musí kousnout. Takový je sport,“ řekl Rygl. Snad se na další sezonu najde servisman, kterému bude věřit.

Back To Top