Oficiální stránky Dušana Kožíška

Čtvrtfinále zastavilo české lyžaře

N o v é  M ě s t o  n a  M o r a v ě  –  Dvojice českých lyžařů Kateřina Neumannová a Dušan Kožíšek nepostoupila do semifinále sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Triumf v 67. ročníku Zlaté lyže vybojovali vedoucí žena hodnocení Světového poháru, Norka Marit Björgenová a její krajan Johan Kjölstad.

Johan Kjölstad triumfoval před Freddym Schwienbacherem z Itálie, třetí skončil Björn Lind ze Švédska.

Ženám kralovala Marit Björgenová. Druhé místo obsadila Pirjo Manninenová z Finska, třetí skončila Claudia Künzelová z Německa. Kateřina Neumannová obsadila jedenácté místo.

Neumannová: Rovinka je krátká

„Jelo se mi docela dobře, ale už mi asi ty rychlý pohyby dělají problémy,“ smála se Kateřina Neumannová po čtvrtfinále. Do něj postoupila díky dvanáctému místu z dopolední kvalifikace. Před jejím startem přitom prožila Neumannová menší drama.

Původně byl začátek kvalifikace naplánován na 9.30, později však byl přesunut na devátou, což zjistila na snídani. „Měla jsem trochu honičku,“ přiznala Neumannová.

V prvním kole vyřazovacích bojů se Kateřina Neumannová utkala s Norkou Marit Björgenovou, Ruskou Alenou Sidková a Italkou Arrianou Folisovou. Vítězka sobotního závodu na 10 km volným způsobem jela dlouho na čtvrtém místě, naděje na postup do semifinále ji však svitla v okamžiku, kdy v předposledním stoupání upadla Ruska Alena Sidková.

Ani drtivý finiš však Neumannové nestačil, za vítěznou Björgenovou se do semifinále probojovala Italka Arriana Follisová. „Moje jediná silná stránka je tempo. Kdybych byla vepředu, jsem schopná jet tempo a troufnu si říct, že moc lidí by mě nebylo schopno z nějakého zrychlení předjet,“ dodala závodnice, která ve druhém čtvrtfinále ulila start.

„Bohužel s mými starty těžko můžu jet nějaké tempo, když si pořád musím hledat nějaké místo a to ve sprintu nikdo neudělá. Pak mi zbývá jen cílová rovinka a ta je zase moc krátká,“ dodala Kateřina Neumannová, která hned v pondělí odjíždí na závod SP do italského Pragelata.

Smůla Kožíška

Zvláštní pocity se po čtvrtfinále mísily v hlavě Dušana Kožíška.  Jednadvacetiletý lyžař si překvapivě vybojoval v konkurenci 74 mužů mezi šestnáct nejlepšíc z osmého místa po kvalifikaci.

Nejrychlejší v ní byl Švéd Björn Lind, který byl nakonec jedním ze tří soupeřů Dušana Kožíška ve čtvrtfinále. Na kvarteto je doplnili Rakušan Harald Wurm a Rus Ivan Alypov.

Český zástupce držel ze začátku druhou pozici za suverénním Björnem Lindem ze Švédska, ovšem pak se nechal předstihnout rakouským lyžařem Haraldem Wurmem. Jeho pokus o návrat na druhou pozici v závěrečném finiši pak skončil nešťastným pádem českého reprezentanta, který zakopl o plůtky, které oddělují jednotlivé koridory.

„Dva jsme se do jednoho koridoru nevešli,“ povzdechl si jednadvacetiletý lyžař. „Myslím si, že bych měl šanci ho udělat. Těžko říct, ještě jsem s takovými borci do finiše nejel. Ale byl jsem relativně odpočatý, měl bych na něj,“ dodal čtrnáctý závodník pořadí nedělního sprintu.

Další z českých zástupců ve startovní listině sprintu, Martin Koukal, dojel v kvalifikaci na 33. místě, do vyřazovacích bojů nepostoupil a omezil se na stručný komentář: „Byl to příliš krátký sprint, potřeboval bych delší. Chybělo mi nějaké stoupání, ve kterém bych se chytil.“

Výsledky – sprint (1200 m volnou technikou):
Muži:
Finále:
 1. Kjölstad  (Nor.) 2:10,6 min., 2. Schwienbacher (It.) -0,1, 3. Lind (Švéd.) -0,7, 4. Darragon (Fr.) -3,7.
Čtvrtfinále – 1. rozjížďka: 1. Lind 2:12,9, 2. Wurm (Rak.) -0,5, 3. Alypov (Rus.) -2,9, 4. Kožíšek (ČR) -22,5.
Pořadí: 1. Kjölstad, 2. Schwienbacher, 3. Lind, 4. Darragon, 5. Hetland, 6. Röning (oba Nor.), 7. T. Fredriksson (Švéd.), 8. Wurm (Rak.), …14. Kožíšek – vypadl ve čtvrtfinále, 33. Koukal, 56. Razým, 62. Šperl, 69. Šlechta, 73. Krska (všichni ČR) -nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP (po 11 závodech): 1. Teichmann (Něm.) 524 bodů, 2. Vittoz (Fr.) 434, 3. Sommerfeldt (Něm.) 294, 4. Hetland (Nor.) 282, 5. Angerer (Něm.) 255, 6. Ročev (Rus.) 234, …41. Bauer 60, 42. Magál 58, 66. Koukal 28, 72. Kožíšek 22.
Ženy:
Finále:
 1. Björgenová (Nor.) 2:26,8 min., 2. Manninenová (Fin.) -0,4, 3. Künzelová (Něm.) -1,0, 4. Majdičová (Slovin.) -4,1.
Čtvrtfinále – 2. rozjížďka: 1. Björgenová 2:30,1, 2. Follisová (It.) -1,5, 3. Neumannová (ČR) -1,5.
Pořadí: 1. Björgenová, 2. Manninenová, 3. Künzelová, 4. Majdičová, 5. Scottová (Kan.), 6. Böhlerová (Něm.), 7. Pedersenová (Nor.), 8. Follisová, …11. Neumannová – vypadla ve čtvrtfinále, 48. Nývltová, 49. Markelová, 56. Rajdlová, 59. Chrástková (všechny ČR) – nepostoupily z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP (po 11 závodech):
1. Björgenová (Nor.) 890, 2. Šmigunová (Est.) 518, 3. Neumannová (ČR) 431, 4. Pedersenová (Nor.) 425, 5. Künzelová (Něm.) 416, 6. Baranovová (Rus.) 288, …80. Rajdlová (ČR) 2.

Back To Top