Česko má z MS v Sapporu první medaili

vojice Dušan Kožíšek, Milan Šperl na šampionátu v klasickém lyžování vybojovala ve sprintu dvojic bronz.

Česká republika tak obhájila stejný úspěch z minulého šampionátu v Oberstdorfu. Před dvěma lety Kožíšek skončil třetí s Martinem Koukalem, Šperl prožil první velký medailový úspěch své kariéry.

Dramatické finále vyhráli italští běžci Renato Pasini a Cristian Zorzi těsně před Rusy Nikolajem Morilovem a Vasilijem Ročevem. Finálový závod poznamenal pád norského závodníka Hetlanda tři kola před cílem, takže závěrečné drama bylo ochuzeno o favorizovanou norskou dvojici, která obhajovala zlatou medaili z posledního mistrovství.

Opatrný rozjezd, fantastický závěr

Šperl, šestý muž z minulého světového šampionátu na 50 km klasicky, rozjel závod opatrně a předával po prvním úseku na poslední desáté pozici. Kožíšek trochu zrychlil, ale vezl se ve vleku za ostatními kolem osmého místa. Šperl na předposledním úseku vytáhl štafetu do boje o medaile a Kožíšek předvedl fantastický finiš a odrazil útok nakonec čtvrté německé štafety s finišmanem Axelem Teichmannem.

Ta vzápětí podala proti výsledkům oficiální protest. Podle agentury SID Kožíšek údajně porušil v cílové rovince pravidla tím, že vběhl do vedlejší stopy a omezil tak Teichmanna. Jury protest řešila jen chvíli, zamítla ho a výsledky potvrdila.

Do tváře váhajícího Šperla, jenž kritickou situaci znal pouze z popisu kamarádů, se vrátila pohoda. „Prvním krokem bylo postoupit ze semifinále. Po rozlosování jsem měl totiž obavu, protože naše rozjížďka byla velmi silná. Sprint je soubojem s kolizemi i pády. Nám všechno dokonale vyšlo,“ řekl novinářům Šperl, který jel sprint dvojic podruhé v kariéře. Premiéru měl při Světovém poháru v Oberstdorfu, kdy byl jeho partnerem Jiří Magál.

Závěr dnešního závodu neviděl ani trenér českých běžců Miroslav Petrásek. „Oba podali fantastický výkon. Musím před nimi smeknout. Ve finále začala pro nás vypadat situace nadějně v okamžiku, kdy spadl Nor Northug,“ uvedl Petrásek.

Do finále česká dvojice postoupila jako poslední pátá z druhého semifinále, ale těžila z toho, že se vyhnula pádům a kolizím. Ty potkaly už v semifinále spolufavority Švédy, neboť Björn Lind nejprve zlomil hůlku a jeho kolega Peter Larsson pak dvakrát upadl. Ve finále se totéž přihodilo při sjezdu olympijskému vítězi Toru Arnemu Hetlandovi, který tak favorizovanou norskou štafetu připravil o očekávaný úspěch. Upadli i Estonci a ve finiši také kazašský lyžař.

Výsledky – sprint dvojic:

Muži:

1. Pasini, Zorzi (It.) 17:50,6,
2. Morilov, Ročev (Rus.) stejný čas,
3. Kožíšek, Šperl (ČR) -0,7, 
4. Angerer, Teichmann (Něm.) -0,8, 5. Kreczmer, Krezelok (Pol.) -0,9, 6. Kershaw, Goldsack (Kan.) -4,3, 7. Hetland, Northug (Nor.) -8,1, 8. Čebotko, Koščevoj (Kaz.) -19,4, 9. Stockinger, Pinter (Rak.) -21,3, 10. Kummel, Narusk (Est.) -55,1.