Biatlonistka na valentýnku nečeká

(Zdroj: Deník Sport)

SESTRIERE/SAN SICARIO – Běžec na lyžích Dušan Kožíšek a biatlonistka Zdeňka Vejnarová spolu chodí, ale měsíc se neviděli. Oba závodí na olympijských hrách v okolí Turína, v jejich soužení jim to však moc nepomůže. Každý bydlí v jiné vesnici a v kontaktu jsou nejčastěji přes počítačový program.

Práskla poslední střela a biatlonistka Zdeňka Vejnarová měla za sebou první položku na olympijských hrách. Bezděky jí hlavou bleskla vzpomínka na svého přítele, běžce na lyžích Dušana Kožíška. „Řekla jsem si, že jsem mu zas udělala pěknou ostudu,“ špitla Vejnarová.

Kožíšek je také na olympiádě. Ale nešťastnou střeleckou etudu své přítelkyně, při které Vejnarová včera netrefila čtyři rány z pěti, neviděl. Místo v biatlonovém areálu v San Sicariu totiž v tu chvíli trénoval v nedalekém Pragelatu na dnešní závod ve sprintu dvojic klasickou technikou.

Je to příběh jak z řecké báje. Dva jsou do sebe zamilovaní, ale přes zimu se téměř pořád míjejí. A když už spolu odjedou na olympijské hry, bydlí i závodí desítky kilometrů od sebe.

„Za tu dobu jsme se viděli dvakrát. Jednou jsem přijel já za ní, jednou ona za mnou. A byli jsme spolu na zahájení,“ líčí Kožíšek.

Na olympijských hrách Vejnarová s Kožíškem rozhodně nemají podmínky pro ideální partnerské soužití. „Jsou zákazy. Trenéři nám naznačují, že bychom se měli soustředit na závod,“ vypráví Vejnarová. „Je to olympiáda, musíme ladit formu.“

Kožíšek bydlí v hlavní horské olympijské vesnici v Sestriere, Vejnarová zase v 35 kilometrů vzdálené vesnici v Bardonecchii. Mladí sportovci si od stesku ulevují aspoň povídáním na dálku. Oba mají počítače s rychlým připojením na internet a mohou si tak zadarmo telefonovat přes program, který převádí lidské hlasy do jedniček a nul. „Je to jediná spása, jediná možnost komunikace,“ říká Kožíšek. „Voláme si tak čtyřikrát denně, vždycky je to na půl hodiny,“ dodává Vejnarová. A dnes, kdy se v západní části světa slaví svatý Valentýn jako patron zamilovaných, se snad uvidí. Vejnarová doufá, že zvládne výlet do Pragelata, kde Kožíšek spolu s Martinem Koukalem pojedou týmový sprint. Na rozdíl od loňského mistrovství světa, kde získali bronzovou medaili, však tentokrát ne bruslením, ale pro dvojici méně výhodnou klasickou technikou.

Jak Kožíšek s Vejnarovou Valentýna oslaví? „Jsme spolu první rok, tak nevím, co bude,“ říká Vejnarová. „Překvapení nečekám. Když se lidi mají rádi, tak se mají rádi. Nemusí si to vyznávat na Valentýna. Čekám dobrý výsledek. A kytku z pouti? Tu mu radši někdy vystřelím já.“

***

ČESKÉ OLYMPIJSKÉ PÁRY

Zdeňka Vejnarová (biatlon)

Dušan Kožíšek (běžecké lyžování)

Iva Janečková (běh na lyžích)

Ladislav Rygl (severská kombinace)

Kamila Rajdlová (běh na lyžích)

David Jiroutek (trenér severské kombinace)

Foto popis| DUŠAN KOŽÍŠEK

Foto popis| ZDEŇKA VEJNAROVÁ

MARTIN HAŠEK

Back To Top